Berättarministeriet tilldelas ytterligare medel för läsfrämjande insatser
Regeringen beslöt i vårändringsbudgeten att tilldela Berättarministeriet 10 miljoner kronor för läsfrämjande insatser av nationellt intresse och avsätter 30 miljoner kronor i budgetpropositionen 2026 till Berättarministeriet för läsfrämjande i socialt utsatta områden.
Att läsförståelsen i Sverige sjunker visar flera stora mätningar, däribland senaste PISA och PIRLS. Forskare är överens om att det finns ett växande läsgap – skillnaderna mellan vana och ovana läsare ökar. Värst drabbas socioekonomiskt svaga grupper. Färska rapporter från Skolverket belyser parallellt behoven av riktat stöd inte minst för skolor i glesbygd.
”Vi välkomnar regeringens beslut att avsätta ytterligare medel till läsfrämjande satsningar för dem som behöver det mest. Mycket ljus riktas på skolor i storstäderna men den sociala utsattheten finns även i glesbygd och inverkar även här negativt på barns läsförmåga och skolgång. Genom beprövad erfarenhet och återkoppling från tusentals lärare har Berättarministeriet utformat skolprogram som fungerar lika bra i Norrbotten som i Husby. Regeringens satsningar i budgetpropositionen möjliggör för Berättarministeriet att ytterligare stärka stödet till skolor med stora behov över hela landet”, säger Dilsa Demirbag-Sten, generalsekreterare Berättarministeriet.
Några ord om vår verksamhet:

”Berättarministeriets stöd är till stor hjälp i vårt arbete. De språkstärkande skolprogrammen bidrar till att skapa en kreativ undervisning som får fler elever att utvecklas till goda läsare, och stärker därmed skolans kompensatoriska uppdrag.”
Maria Norberg, biträdande rektor vid Harads skola i Boden

”Berättarministeriets stöd hjälper elever, oavsett språkliga förutsättningar, att erövra det svenska språket. Genom kreativa och kunskapsutvecklande skolprogram kan eleverna utveckla såväl läs- som skrivkunskaper.”
Happy Hilmarsdottir Arenvall, utbildningsdirektör Järfälla
Foto: Andreas Eriksson